Éles bírálatokkal illette Boris Johnson brit miniszterelnököt volt főtanácsadója, az egykor rendkívül befolyásos Dominic Cummings, aki több kényes kiszivárogtatási ügyben egyre élesedő, komoly belpolitikai botrány lehetőségét is felvető vitába keveredett a londoni miniszterelnöki hivatallal. Cummings szerint Johnson és hivatala messze elmarad azoktól a normáktól, amelyeket az ország megérdemelne.
Cummings, aki belső hatalmi viszálykodások után 2020 végén távozott főtanácsadói tisztségéből, nem volt tagja a Johnson vezette kormányzó Konzervatív Pártnak és a kormánynak sem. Ugyanakkor ő volt a kormányzati stáb messze legbefolyásosabb nem miniszteri tisztségű tagja, és közvetlen befolyással bírt a sarkalatos szakpolitikai kérdések mellett a kormányon belüli személyi döntésekre is.
Az utóbbi napokban napvilágra került kiszivárogtatási ügyek között vannak azok az SMS-üzenetek, amelyeket Johnson és Sir James Dyson milliárdos ipari nagyvállalkozó váltott egymással tavaly márciusban. A brit kormány a koronavírus-járvány elhatalmasodása nyomán annak idején több nagyvállalatot arra kért, hogy lélegeztetőgépek tömegtermelésére álljanak át.
A nyilvánosságra került üzenetváltás tanúsága szerint Johnson megígérte Dysonnak azon adóügyi kérdéseknek a „rendezését”, amelyek miatt a nagyvállalkozó aggodalmát fejezte ki arra az esetre, ha vállalata külföldi munkavállalók Nagy-Britanniába telepítésével bekapcsolódik a lélegeztetőgép-gyártásba. Kormánykörökből az a vád érte Cummingst, hogy ő volt az üzenetváltások kiszivárogtatója. Ugyancsak őt tartják felelősnek a Downing Street környékén azoknak a terveknek az idő előtti kiszivárogtatásáért, amelyek a koronavírus-járvány megfékezését célzó, tavaly novemberben elrendelt második országos zárlat részleteit tartalmazták.
Dominic Cummings a saját blogján péntek éjjel megjelent terjedelmes bejegyzésében éles hangvételű cáfolatokat tett közzé, visszautasítva, hogy bármelyik felmerült ügyben ő lett volna a kiszivárogtató. Johnson egykori főtanácsadója heves ellentámadást is indított volt főnöke ellen, azt írva egyebek mellett, hogy Boris Johnson támogatók titkos adományaiból tervezte Downing Street-i rezidenciájának felújítását. Cummings a blogban azt írta: annak idején megmondta a miniszterelnöknek, hogy véleménye szerint ez a terv „etikátlan, ostoba, sőt törvénysértőnek is bizonyulhat, és szinte bizonyosan sérti a politikai adományokról szóló beszámolási előírásokat”.
Blogjának végén Cummings úgy fogalmaz: szomorúan látja, hogy a miniszterelnök és hivatala mennyire mélyen a kompetencia és az integritás azon normái alá süllyedt, amelyeket az ország megérdemelne. A Downing Street szóvivője a BBC megkeresésére közölte: a kormányfői hivatal nem kommentálja az arról folyó „találgatásokat”, hogy Dominic Cummings volt-e a felelős a vitás kiszivárogtatásokért.
MTI