Közösségi oldalak

Külföld

Az arab államok kivonulásra szólították fel a katonai erőket Szíriából

A damaszkuszi kormánynak helyre kell állítania a jogállamiságot Szíria egész területén, véget vetve a külföldi fegyveres csoportok és terroristák jelenlétének – jelentette ki Szíria, Szaúd-Arábia, Jordánia, Egyiptom és Irak külügyminisztere hétfőn, miután Ammánban találkoztak.

Jordánia adott otthont a találkozónak, amely az első ilyen jellegű esemény volt azóta, hogy 2011-ben felfüggesztették Szíria tagságát az Arab Ligában. A többoldalú találkozót megelőzően Faisal Mekdad szíriai külügyminiszter találkozott jordániai kollégájával, Ajmán Szafadival, hogy a menekültekről, a határbiztonságról és vízügyi kérdésekről tárgyaljanak – közölte Ammán.

Az állami hírügynökségek által megosztott közös nyilatkozatban az öt miniszter felszólított arra, hogy “vessenek véget a terrorista szervezetek”, valamint a “fegyveres csoportok” jelenlétének Szíria területén, és “semlegesítsék a regionális és nemzetközi biztonságot fenyegető képességüket”. Emellett ígéretet tettek arra, hogy “támogatják Szíriát és intézményeit abban, hogy megteremtsék az ellenőrzést egész területe felett, és érvényesítsék a jogállamiságot”.

Szaúd-Arábia, Egyiptom, Jordánia és Irak ígéretet tett arra, hogy “a biztonsági kihívások kezelése érdekében” kapcsolatokat alakít ki a szíriai katonai és biztonsági intézményekkel. Az öt miniszter emellett felszólított a “szíriai belügyekbe való külföldi beavatkozás” megszüntetésére. Közös nyilatkozatukban arra is felszólítottak, hogy hozzanak létre technikai szakértői csoportokat, amelyek a csúcstalálkozót követően gyakorlati intézkedéseket hajtanak végre a szíriai konfliktus megoldása érdekében.

Az ammani találkozóra alig néhány héttel azután került sor, hogy Mekdad Szaúd-Arábiában járt, és megkapta a királyság támogatását Szíria területi integritása mellett. Jelenleg a törökök által támogatott fegyveresek ellenőrzik Észak-Szíria egyes részeit, míg északkelet az Egyesült Államok által támogatott kurd milíciák ellenőrzése alatt áll. Több száz amerikai katona is tartózkodik Szíriában, akik az ország olajkutainak nagy részét ellenőrzik.

A Szaúd-Arábia és az USA által támogatott militánsok 2011-ben lázadást indítottak Bassár Aszad szíriai elnök ellen. Oroszország és Irán segítségével a damaszkuszi kormány végül győzedelmeskedett a lázadók – köztük az al-Kaidához és az Iszlám Államhoz (IS, korábban ISIS) kötődő terroristák – tömörülése felett. Míg Szíria szomszédai és a regionális hatalmak az elmúlt hónapokban a Damaszkusszal való kapcsolatok javítására törekedtek, az Egyesült Államok nem változtatott “rendszerváltási” politikáján.