Közösségi oldalak

Hírek

Le Monde: Putyin Orbán előtt beszélt arról, hogy a NATO vonuljon ki többek között Magyarországról is

Putyin „világosnak” ítélte, hogy az Egyesült Államok és a NATO úgy döntött, hogy figyelmen kívül hagyja Oroszország abbéli aggályát, hogy fenyegetve érzi magát, tekintettel arra, hogy az amerikai fél a négyszemközti tárgyalás keretében elutasította az orosz követeléseket – írja a Le Monde.

Az Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel folytatott megbeszélés után beszélő orosz elnök a főbb orosz követeléseket sorolta fel:

  • a NATO bővítési politikájának a végét,
  • azt az elkötelezettséget, hogy nem telepítenek támadófegyvereket az orosz határok közelébe,
  • valamint a NATO katonai pozícióinak visszavonását az 1997-es határok mögé, vagyis amögé, amikor a szervezet fogadta a szovjet blokk volt tagjait, köztük Magyarországot is.

„Aggályainkat figyelmen kívül hagyva az Egyesült Államok és a NATO rámutatott arra, hogy minden állam szabadon megválaszthatja, hogyan kívánja garantálni biztonságát”

– jegyezte meg Putyin, ugyanakkor leszögezte, hogy egy másik elv szerint „senki sem erősítheti meg a biztonságát mások költségére.

„Remélem, hogy végre megtaláljuk a megoldást, még ha nem is könnyű”

– mondta Putyin hozzátéve:

„az Egyesült Államok fő célja Oroszország visszaszorítása.”

Putyin hetek óta nem beszélt nyilvánosan az Ukrajna körüli orosz-nyugati válsággal kapcsolatos diplomáciai erőfeszítések érdeméről. Kedden Antony Blinken és Szergej Lavrov, az amerikai és az orosz diplomácia vezetői beszéltek telefonon.

Blinken úr „sürgette Oroszországot, hogy haladéktalanul enyhítse az eszkalációt, és vonja vissza csapatait és felszereléseit Ukrajna határától ” – közölte az amerikai külügyminisztérium a Lavrov úrral folytatott telefonbeszélgetést követően. „Azt is sürgette, hogy Oroszország a konfliktus helyett a diplomáciai útját járja”.

Antony Blinken hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok hajlandó kétoldalúan, valamint szövetségeseinkkel és partnereikkel folytatni az érdemi eszmecserét a kölcsönös biztonsági kérdésekről. Elmondta, hogy Ukrajna új inváziója gyors és súlyos következményekkel járna Oroszország számára.

Egy amerikai tisztviselő ezt követően elismerte, hogy Lavrov úr „semmilyen jelét nem adta annak, hogy Oroszország a következő napokban változtatna az álláspontján.”