Közösségi oldalak

Hírek

Boldog, Simonka és Völner is búcsúzhat a parlamenttől!

A Fidesz újabb kétharmados győzelme várhatóan hoz némi átalakulást a Fidesz-frakcióban is. A korrupciós triász mellett távozik a szintén közpénztékozló Farkas Flórián is, akinek húsz év után ér véget a dal a parlamenti patkóban a Fidesz színeiben, akárcsak egy sor nyugdíjba vonuló kormánypárti honatyának, plusz Révész Máriusz

írja az index

Április 3-án, vasárnap megszületett az újabb fideszes kétharmad, Orbán Viktor zsinórban negyedszerre is kormányt alakíthat. Aki a mostani eredmény és a szokásos karaktergyilkos kampány után is benevez a következő évadra, annak érdemes tudnia, hogy a Nemzeti Választási Iroda hiába prezentálta április 3-án a személyes, illetve a listás választási diadalokat és bukásokat,

A külföldön leadott szavazatokat tartalmazó urnák hazaszállítását és a levélben leadott szavazatok megszámlálását követően az egyéni választókerületek eredménye legkésőbb április 9-én várható. Az új Országgyűlésnek legkésőbb május 3-ig kell megalakulnia. Az eddigi tapasztalatok alapján az Országgyűlés alakuló ülését követően másfél–négy hét elteltével tette le az esküt az új kormány.

Éppen ezért az aktuális – egyelőre nem végleges – eredmények ismeretében óvatosan kell bánni az olyan típusú kijelentésekkel, hogy az eddigi képviselők közül kik azok, akik májustól biztosan kihullanak a parlamentből. Ahogy azt sem állíthatjuk határozottan, hogy akiket nem szavaztunk ki április 3-án, mindenképpen újráznak és a mostani ciklusban is helyet kapnak az Országgyűlésben.

Eleve maguk, a listáról vagy egyéniben parlamenti mandátumot szerző jelöltek is dönthetnek úgy, hogy végül helyet foglalnak-e a parlamenti patkóban. Például a közös ellenzékilista-vezető Márki-Zay Péter eddigi nyilatkozatai alapján nem kér az Országgyűlésből: továbbra is maradna Hódmezővásárhely polgármestere. A törvények szerint a két pozíció egyébként is összeférhetetlen.

Márki-Zay Péter

Ilyenkor – nagyon leegyszerűsítve – a listáról más ugrik a listáról bejutott felszabaduló helyére a pártok, pártszövetséges aktuális megállapodása alapján. A Nemzeti Választási Iroda ráadásul egyelőre nem végzett a beérkezett 317 ezer levélszavazat összesítésével. Az eddigi eredmények alapján most 136-ra nőtt a fideszes parlamenti helyek száma, míg az ellenzéké 55-re csökkent.

Az egyéni körzetekben még szintén változhatnak az eredmények, a budapesti 13. választókerületben például mindössze 38 szavazat volt a különbség, ahol egyelőre a fideszes Szatmáry Kristóf áll nyerésre az egyesült ellenzéki Vajda Zoltánnal szemben, és több mint ezer voks még feldolgozásra vár. Ezek után nézzük is, jelenleg kik parkolnak kieső fideszes pozícióban.

Kinek a köztársasági elnöki hivatal, kinek a nyugdíj

Áder János leköszönő köztársasági elnök még összehívja az új parlamentet, majd május 10-én átadja a stafétát a márciusban megválasztott Novák Katalinnak, a rendszerváltás utáni Magyarország első női, egyben legfiatalabb államfőjének. Így a ex családokért felelős tárca nélküli miniszter magasabb emelvényre kerülve nem lesz tagja az újonnan megalakuló Fidesz-frakciónak.

Novák Katalin

A KDNP frakcióját a maga 17 képviselőjével megkímélte a választás: várhatóan egytől egyig mind a 17 kereszténydemokrata képviselő bejut a parlamentbe. Így az Országgyűlésben tevékenykedhet tovább többek között a 2002-től zsinórban képviselő Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, illetve Simicskó István, Seszták Miklós, Harrach Péter, Rétvári Bence és Süli János Paks-miniszter.

Aki azonban minden bizonnyal kiesik a parlamentből, az a Fidesz-frakcióvezető-helyettes Böröcz László, aki 2015 és 2019 közt a Fidesz hivatalos utánpótlását, a Fidelitast vezette. Őt a fővárosban, Budapest 1-es számú választókerületében gyűrte maga alá három százalékkal az LMP-s Csárdi Antal, az ellenzék közös helyi jelöltje. Böröcz László a Fidesz-lista bejutó helyén sem szerepelt.

Nem kezdheti meg ötödik országgyűlési képviselői ciklusát a politizálást anno még az MDF-ben kezdő, eredetileg orvos végzettségű, sokáig mentőorvosként szolgáló, 69 esztendős Pesti Imre sem, aki az 54., kieső sorszámot húzta idén a Fidesz országos listáján. Az 56. helyet kapó 76 éves Kerényi Jánosnak is véget ér a parlamentben a dal, aki hat egymást követő ciklust ért meg az Országgyűlésben.

A korrupcióba belebukó fideszes Völner–Simonka–Boldog-trió

Simonka György 2010-től volt folyamatosan országgyűlési képviselő, legutóbb, 2018-ban is az Orosháza-központú, Békés megyei egyéni választókerületét megnyerve jutott be a parlamentbe. Simonka György ellen már 2016-ban nyomozás indult uniós, valamint hazai költségvetési forrásokkal való visszaélés gyanújával, magyarul korrupciós bűncselekmények elkövetésével vádolták.

Simonka György

Ez eszkalálódott odáig, hogy a Legfőbb Ügyészség 2018 őszén indítványozta a fideszes képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, ami később meg is történt. Simonka Györgyre az ügyészség nyolc és fél év fegyházbüntetést és 850 milliós vagyonelkobzást kért, amiért céghálók segítségével csalt el olyan költségvetési forrásokat, amelyeket zöldség- és gyümölcstermelők igényelhettek volna.

Békés megye 4-es választókerületben Simonka György helyett végül Erdős Norbert korábbi EP-képviselőt, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárát indította a Fidesz, aki meg is nyerte a körzetet. A korrupciós triászból Völner Pál ugyan hiába bukott meg minden lehetséges értelemben, országgyűlési mandátumát egészen a most lejáró ciklus végéig megtartotta.

Erdős Norbert 2021. november 16-án
MTI Fotó: Rosta Tibor

Völner Pál 2018-ban az Esztergom-központú Komárom-Esztergom megye 2-es választókerületben győzött egyéniben harmadszorra. Amennyiben korrupciós ügyeivel nem bukik le, most akár negyedik országgyűlési képviselői ciklusát kezdhette volna. Az Igazságügyi Minisztérium államtitkára 2021 végén keveredett vesztegetési botrányba, amivel több cikkben is foglalkoztunk.

Völner Pál

Völner Pál helyett április 3-án Erős Gábor, Esztergom focibíró alpolgármestere lett a kormánypárti jelölt, és elnyerve a körzetet kiejtette a parlamentből helyi ellenfelét, az egyesült ellenzéki jobbikos Nunkovics Tibort. A szintén korrupciós ügyeibe belebukó, 2010 óta fideszes képviselő, Boldog István sem állhatott idén a startvonalhoz sem listán, sem egyéniben.

Boldog Istvánt 2021 decemberére érinthette meg igazán saját pártja családbarát szellemisége, mert a család fontosságával érvelve ő maga jelentette be, hogy nem indul az idei választáson, amivel véget ér egy újabb, 2010 óta tartó fideszes képviselői karrier. A Törökszentmiklós-központú Jász-Nagykun-Szolnok 4-es kerületet végül Herczeg Zsolt mezőtúri polgármestere vitte és nyerte.

Herczeg Zsolt

Boldog Istvánról egyébként 2019-ben derült ki, hogy Simonka Györgyhöz hasonlóan saját választókerületében olyan hálózatot alakított ki, amelyen keresztül befolyásolni tudnák, hogy mely települések jussanak uniós fejlesztési forrásokhoz, és ezeket hogyan használják fel. A fideszes képviselő mentelmi jogát végül két éve ilyenkor függesztették fel, majd vádat emeltek ellene.

Boldog István

Forrás: index.hu