Közösségi oldalak

Technika

Az USA kísérletei miatt lesznek extrém forróságok Európában

Egy új tanulmány szerint az Egyesült Államok nyugati partjának hűtése a „felhőfényesítés” technológiájával átmenetileg működhet, viszont a 2050-re előre jelzett globális átlaghőmérséklet-emelkedés mellett alkalmazva már extrém hőhullámokat okozna Európában – jelezte lapunknak Santo Martin, a Makronóm Intézet vezető elemzője. A tudósok nemzetközi szabályozásra szólítanak fel.

Az elmúlt években egyre nagyobb figyelmet kapnak azok a geomérnöki technikák, melyek célja a globális felmelegedés súlyos hatásainak enyhítése. Az egyik ilyen a tengeri felhőfényesítés (marine cloud brightening, MCB), amely során tengerisó-szemcséket juttatnak az alsó légkörbe, hogy fényesebb felhőket képezzenek, így több napfényt verjenek vissza a föld felszínéről.

Kis léptékű MCB-kísérleteket már végeztek Ausztráliában és Kaliforniában. A projekt támogatói remélik, hogy a módszer csökkentheti a szélsőséges hőhullámok intenzitását.

Egy új tanulmány szerint azonban a következmények messzebbre nyúlhatnak, mint azt korábban gondolták

– jelezte lapunknak Santo Martin, a Makronóm Intézet vezető elemzője. Ebben a tanulmányban Katharine Ricke, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa és kollégái modellezték, hogy milyen hatással járna egy MCB-program az USA nyugati részének hűtésére jelenlegi és 2050-re vonatkozó éghajlati viszonyok között.

A kutatócsoport megállapította, hogy a jelenlegi éghajlati feltételek mellett az MCB 55 százalékkal csökkenti a veszélyes nyári hőség kockázatát az Egyesült Államok nyugati részein, ugyanakkor jelentősen csökkenti a csapadékmennyiséget mind az USA-ban, mind más régiókban, például az afrikai Száhel-övezetben.

A szimulációk azt mutatják, hogy Európa is lehűlne a Csendes-óceán északi részéről érkező felhők miatt.

Az igazi pokol 2050-ben érkezne

2050-ben azonban a helyzet megváltozik. Egy olyan forgatókönyv szerint, amelyben a globális felmelegedés eléri a 2 °C-ot az iparosodás előtti átlaghőmérséklethez képest,

az MCB-program már hatástalan lesz, sőt drámai módon felmelegíti Európa nagy részét

– világít rá az elemző, megjegyezve, hogy a legnagyobb hőmérséklet-emelkedést Skandináviában, Közép- és Kelet-Európában várják.

Korlátok nélkül kísérleteznek

A célzott beavatkozások átmeneti előnyökkel járhatnak egyes népességcsoportok számára, de ezeket szembe kell állítani a világ más részein jelentkező negatív hatásokkal.

A tanulmány szerzői szerint az eredmények ijesztőek, mivel a világon kevés vagy semmilyen szabályozás nincs érvényben a tengeri felhőfényesítés regionális alkalmazására

– mutatott rá Santo Martin. Az ellenőrzés hiányossága azt jelenti, hogy kevés az akadálya annak, hogy egyes országok, városok, vállalatok vagy akár gazdag magánszemélyek megpróbálják módosítani a helyi éghajlatukat, még akkor is, ha ez a máshol élő emberek kárára történik – hangsúlyozta az elemző.

Tabuk dőlnek meg a kísérletezésben

A globális hőmérséklet emelkedése néhány kutatóintézetet és magánszervezetet olyan geomérnöki kutatásokra ösztönzött, melyek korábban tabunak számítottak.

Ausztráliában a tudósok már legalább négy éve próbálgatják a tengeri felhők felhősödési stratégiáit, hogy megpróbálják lehűteni a Nagy-korallzátonyt és lassítani annak kifehéredését

– hozta fel példának Santo. Hozzátette, hogy egyes szakértők szerint az Ausztráliában és Kaliforniában eddig elvégzett MCB-kísérletek nem voltak elég nagy léptékűek ahhoz, hogy kimutatható éghajlati hatásokat okozzanak, de azt sugallják, hogy a regionális geomérnökség közelebb lehet a valósághoz, mint korábban gondolták.

Jessica Wan, az UCSD kutatócsoport tagja szerint több ilyen tanulmányra van szükség a nem szándékolt mellékhatások felismerése érdekében. A cikk elején említett Katharine Ricke, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa szerint egy másik probléma az, hogy ha az országok elkezdenek támaszkodni ezekre a módszerekre, amíg azok még hatékonyak, az visszatarthatja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére irányuló intézkedéseket. Azután pedig, amikor a geomérnökség már nem fejti ki az elvárt hatást, a világunk még veszélyesebb pályára kerülne.

Daniel Harrison, az ausztráliai Southern Cross University munkatársa szerint az új tanulmány által modellezett forgatókönyvek irreálisak és szélsőségesek.

Ez egy hatalmas sokk a globális éghajlati rendszer számára, így természetesen lesznek következményei

– tette hozzá a szakértő, akinek a kutatása a Ricke csapata által modellezett terület töredékére terjedne ki.

John Moore, a finnországi Lappföldi Egyetem munkatársa sürgeti a napenergia-geomérnökséggel kapcsolatos kutatások folytatását, hogy alaposabban feltárhassák a lehetséges következményeket, beleértve az alacsony jövedelmű országokra és a sarkvidéki őslakosokra gyakorolt hatásokat is.

Borítókép: Képünk illusztráció! Fotó: Justin Sullivan / Getty Images

Forrás index.hu

Hajnal Tamás elismerte, kétarcú a Ferencváros

A Ferencváros sportigazgatója az m4sport.hu-nak adott interjújában elmondta, hogy szerinte is kétarcú-e a Ferencváros, de

Kilencgólos meccsen, az FTC ellen szakította meg nyeretlenségi sorozatát a Debrecen

A Debrecen gólgazdag mérkőzésen 5-4-re nyert otthon a több mint egy félidőn át emberhátrányban futballozó,

Bundesliga – Az újonc otthonában javíthat a Leipzig

A Gulácsi Pétert és Willi Orbánt foglalkoztató RB Leipzig az újonc Holstein Kiel otthonában lép

Az MTK a Paks legyőzésével feljött a dobogóra

Az MTK Budapest 3-1-re legyőzte a vendég Paksot a labdarúgó OTP Bank Liga ötödik fordulójából

 

YouTube csatorna