Közösségi oldalak

Kultúra

Apagyilkosság címmel jelent meg kötet Kádár János és Grósz Károly kapcsolatáról

Apagyilkosság címmel jelent meg Medgyesi Konstantinnak, a szegedi Móra Ferenc Múzeum történészének kötete Kádár János és Grósz Károly kapcsolatáról – tájékoztatta a közgyűjtemény PR-referense, Hegedűs Anita az MTI-t.

A könyv a két politikus első – 1956. november 11-én, a magyar forradalom leverése után egy héttel a Parlamentben megtörtént – személyes találkozójától egészen Kádár János 1989-es haláláig követi végig kapcsolatukat. A kötet bemutatja, az ország első embere, az MSZMP főtitkára hogyan figyelt fel a munkás származású Grósz Károlyra, majd választotta “politikai fogadott fiának”, s a “fiú” miként fordult “Brutusként” ellene.

A közlemény szerint ritkán találni példát arra, hogy egy meghatározó történelmi személyiség még életében kiválasztja és át is adja a hatalmat utódjának. Ez történt a 20. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb alakjával, Kádár Jánossal: sok-sok vívódás, töprengés után jelölte ki utódjaként Grósz Károlyt. A döntéssel azonban túl sokáig várt: a történelem a késlekedést megbüntette, s Grósz Károly “eltűnt” a történelem viharaiban.

A történelmi hátteret, a szereplőket keretes írásokkal bemutató könyv végigköveti Grósz Károly politikai felemelkedését, bemutatja életének és politikai tevékenységének kevésbé ismert oldalait. Visszaemlékezők segítségével, levéltári anyagok áttekintésével, korábbi kutatások eredményeinek elemzésével derít fényt a szerző összefüggésekre, a két főszereplő közötti néhol szinte baráti, néhol pedig elhidegült kapcsolatra.

Azt írták, az Apagyilkosság című könyv már címében is felveti a kérdést: vajon “politikai gyilkosságot” követett-e el Grósz Károly az elődje ellen? Hiszen ő volt az, aki a hatalmat birtokolta, amikor Kádár János súlyos egészségi problémákkal küzdve 1989. április 12-én az MSZMP Központi Bizottsága előtt elmondta legendás beszédét, amelyben kimondatlanul is Nagy Imrét emlegette.

A Fortepan és a Móra-múzeum gyűjteményéből, valamint az MTI archívumából származó korabeli fotókkal részletesen illusztrált könyvből kiderül például, milyen körülmények között hangzott el Kádár János szájából a következő mondat: “A Brutusok megjelentek.” Ahogyan az is, vajon árulónak tartotta-e a saját maga által kijelölt utódot, illetve milyen terveket söpört el a történelem vihara Grósz Károly életében.

A történész az MTI-nek elmondta, a kötetben kutatásainak első eredményeit mutatta be, a célja a közeljövőben egy Grósz Károlyról szóló monográfia elkészítése.

MTI

Puskás Akadémia – Paksi FC

A Puskás Akadémia – Paksi FC 2026.08.16.-ai NB I-es mérkőzés képei. Fotó: Erdős Csaba The post Puskás Akadémia – Paksi

La Liga – Megelőzte Lamine Yamalt a Levante hátvédje

Bemutatkozott Marc Santos a spanyol labdarúgó-bajnokságban, így a Levante 15 éves hátvédje megelőzte a világbajnok Lamine Yamalt a vonatkozó örökrangsorban.

A Puskás Akadémia otthonában győzte le a Paksot

A Puskás Akadémia házigazdaként 3-2-re legyőzte a Paks csapatát a labdarúgó NB I negyedik fordulójának vasárnapi játéknapján. Az ötödik percben

Továbbra is veretlen a Soroksár és a Gyirmót – NB II-es eredmények

A Soroksár és a Gyirmót is megőrizte veretlenségét, és négy forduló után egyaránt tíz ponttal áll a labdarúgó Merkantil Bank

 

YouTube csatorna

Archívum