A mai délután haladt át Békés megyén a világ egyik leghíresebb vonata, az Orient Expressz. A legendás szerelvény Békésben minden évben nyár vége felé látható egy rövid ideig.
— A Párizsból induló, Bécset, Budapestet és Bukarestet érintő, Isztambulba tartó Orient Expressz vasárnap a délutáni órákban haladt át Békés megyén.
Az Orient Expressz 1883-ban indult első útjára. Az útvonal eredetileg Párizstól a Duna román szakasza mentén található Giurgiuig tartott, Bécs, Budapest és Bukarest érintésével. A századforduló idején fénykorát élte a vasúti utazás, így 1921-re az Orient Expressz már meghosszabbított útvonalon, Simplon Orient Expressz néven egészen Isztambulig közlekedett.
A legendás vonat aranykora az 1920-30-as években volt. A legendák szerint Muronyban is megállt. A II. világháború után leáldozott az Orient Expressz szerencsecsillaga, s 1977 májusában végleg megszüntették.
A híres vonatot egy amerikai vasútbarát vállalkozó, James B. Sherwood mentette meg a feledéstől. 1977-ben megvásárolta a legendát: 35 hálókocsit, ülőkocsit és étkezőt újíttatott fel, és valóra váltotta álmát, 1982. május 25-én a Venice Simplon Orient Expressz elindult első útjára, Londonból Velencébe. A vonat ma is régi pompájában ragyog, ugyanakkor teljesen megfelel a jelenlegi biztonsági előírásoknak, és biztosítja a mindenkori kényelmes utazást, de nem közlekedik menetrend szerint.
A legismertebb Párizs-Budapest-Isztambul utat évente egyszer teszi meg, augusztus végén, szeptember elején. A hatnapos utazás kisebb vagyonba, csaknem közel nyolcezer euróba kerül. Ezért az utas teljes ellátást kap, minden második éjszakát egy ötcsillagos szállodában tölthet, és exkluzív programokon vehet részt. Volt arra példa, hogy Bulgáriában egy papi kórus csak az Orient Expressz utasainak adott koncertet.
A szerelvényen legfeljebb 100-110 fő utazik egyszerre, és annyira népszerű, hogy egy évre előre kell a jegyeket lefoglalni. Az utasok, ahogy régen, ma is gazdag emberek, akiknek legalább a fele különleges alkalmat, születésnapot, házassági vagy egyéb évfordulót ünnepel az utazással.
A Gyilkosság az Orient expresszen című Agatha Christie-regényt az ihlette, hogy még a ’20-as években Isztambul előtt nagyjából száz kilométerrel a hóban elakadt a vonat. A tüzelő gyorsan elfogyott, az élelmiszerben sem dúskáltak, majd a közeli falvakban sikerült élelmet és fűtőanyagot beszerezni. Az expressz a hó fogságából tizenegy nap múlva szabadult ki. Agatha Christie maga is utazott egyszer az Orient Expresszen.