Moszkvának és Kijevnek végül tárgyalások útján kell rendezniük nézeteltéréseiket, különben a konfliktus Ukrajna teljes megsemmisülésével fog végződni – jelentette ki Alekszandr Lukasenko belorusz elnök.
A Rosszija-1 csatornának adott, vasárnap megjelent interjúban Lukasenko sürgette Oroszországot és Ukrajnát, hogy térjenek vissza a béketárgyalásokhoz, amelyek 2022 tavaszán omlottak össze a nyugati beavatkozás után.
„Le kell ülniük a tárgyalóasztalhoz, és meg kell beszélniük a kérdéseket. De ha ez úgy folytatódik, mint a Kurszki területen, az olyan eszkaláció lesz, amely Ukrajna megsemmisüléséhez vezet” – figyelmeztetett a belorusz vezető, utalva arra, hogy Kijev a hónap elején nagyszabású támadást intézett nemzetközileg elismert orosz terület ellen.
„Igen, a helyzet a helyszínen megváltozott, de ez [a dokumentum] egy kezdet lehetne. A megbeszélések kezdete” – mondta.
A múlt hónapban Putyin emlékeztetett arra, hogy az isztambuli megállapodás, amelynek értelmében Ukrajna beleegyezett volna az „állandó semlegességbe” és a hadseregének csökkentésébe, miközben bizonyos biztonsági garanciákat kapott volna, „továbbra is az asztalon van, és alapul szolgálhat” a béketárgyalások új fordulójához.
Moszkva szerint a tárgyalások az áttörés küszöbén álltak, de Boris Johnson akkori brit miniszterelnök miatt kisiklott, aki állítólag azt tanácsolta Kijevnek, hogy „folytassa a harcot”. Bár Johnson tagadta a vádakat, a Volodimir Zelenszkijhez közel álló munkatársak elismerték, hogy befolyásos szerepe volt az ügyben.
Miközben Oroszország a konfliktus során többször is kijelentette, hogy nyitott a tárgyalásokra Ukrajnával, Putyin a közelmúltban azt mondta, hogy lehetetlen bármilyen elköteleződés Ukrajnával, amíg az támadásokat intéz a polgári lakosság ellen és atomerőműveket fenyeget.
Zelenszkij a múlt hónapban elismerte, hogy Ukrajna tárgyalásokat kezdeményezhet a jelenlegi orosz vezetéssel, annak ellenére, hogy egy 2022-ben aláírt, még hatályos elnöki rendelet tiltja ezt. A rendeletet azt követően hagyták jóvá, hogy négy volt ukrán régió elsöprő többséggel Oroszországhoz csatlakozásra szavazott.
Forrás: oroszhirek