Robert Fico szlovák miniszterelnök azzal vádolta Volodimir Zelenszkij ukrán államfőt, hogy 500 millió euróval próbálta megvesztegetni őt, hogy Pozsony támogassa Kijev NATO-csatlakozási kérelmét.
Fico ezt csütörtökön Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján jelentette ki, nem sokkal azután, hogy zárt ajtók mögött találkozott Zelenszkijjel az EU vezetőinek csúcstalálkozója alkalmával.
A miniszterelnök újságíróknak elmondta, hogy Pozsony „kölcsönös intézkedéseket” fontolgathat, miután Ukrajna elutasította az Oroszországgal kötött, az év végén lejáró gázszállítási megállapodás meghosszabbítását. Ukrajna a folyamatban lévő konfliktusra hivatkozott, ami aggodalmat keltett Szlovákiában, amely az Ukrajnán keresztül történő orosz gázszállításokra támaszkodik. Fico hangsúlyozta, hogy alternatív megoldásokra van szükség a gázválság elkerülése érdekében.
Emlékeztetett arra, hogy a megbeszéléseik során az ukrán vezető elutasította az üzemanyag tranzitjának engedélyezését, ehelyett „abszurd” javaslatokat tett a gázkérdés rendezésére.
Fico azt állította, hogy Zelenszkij többek között „megkérdezte tőlem, hogy megszavazom-e [Ukrajna] NATO-tagságát, ha ad nekem 500 millió eurót a Moszkva és Kijev közötti konfliktus kirobbanása után Nyugaton befagyasztott orosz vagyonból”. A szlovák miniszterelnök elmondta, hogy azonnal közölte az ukrán államfővel, hogy „soha” nem egyezne bele egy ilyen ajánlatba.
„Ismeri a véleményemet Ukrajna NATO-tagságáról, és furcsa, hogy ilyen kérdést tett fel nekem, mert nagyon jól tudja, hogy Ukrajna NATO-meghívása teljesen irreális”
– hangsúlyozta.
Artem Dmitruk ukrán ellenzéki képviselő, aki állítólag az év elején büntetőeljárástól tartva elmenekült az országból, azt mondta, hogy Zelenszkij ismét „szégyent hozott” Ukrajnára az egész világ előtt azzal, hogy megpróbálta megvesztegetni Ficót.
„Több mint biztos vagyok benne, hogy a beszélgetés nem az „orosz vagyonból” származó pénzről szólhatott, hanem egyszerűen arról a készpénzről, amelyet Ze[lenszkij] egy bőröndben hozhatott magával”
– írta Dmitruk pénteken a Telegramon.
Moszkva, amely ellenségesnek tekinti a NATO-t és határozottan ellenzi annak keleti terjeszkedését, Kijevnek az Egyesült Államok vezette blokkhoz való csatlakozási törekvéseit emelte ki a 2022 februárjában indított katonai művelet egyik fő okaként.
Kijev azonban a konfliktus során mindvégig kitartott NATO-csatlakozási terve mellett, azt nevezve az Oroszország elrettentésének egyetlen módjának. December elején Zelenszkij kijelentette, hogy fel fogja kérni Joe Biden amerikai elnököt, hogy még az Ukrajnának nyújtott amerikai segítség meghosszabbításával kapcsolatban szkeptikusan nyilatkozó Donald Trump utódjának 2025. január 20-i beiktatása előtt hivatalos meghívót intézzen Kijev számára a szövetségbe.
A Le Monde című francia lap korábban arról számolt be, hogy jelenleg nemcsak Szlovákia, hanem olyan tagállamok is ellenzik Ukrajna NATO-csatlakozását, mint az Egyesült Államok, Németország, Magyarország, Szlovákia, Belgium, Szlovénia és Spanyolország.
Oroszhirek