Figyelemre méltó vita sejlik fel az Európai Parlament képviselőinek jogairól Magyarországon. A vitát Magyar Péter, a Tisza Párt EP-képviselőjének a gyermekvédelmi intézményekben tett látogatásai generálják, miután pénteken nem engedtek be a bicskei Kossuth Zsuzsa Gyermekvédelmi Intézménybe.
A fejlemény annak fényében érdekes, hogy egy héttel ezelőtt még bebocsátást kapott a Miskolc városában működő Miskolci Károly Befogadó Gyermekotthonba, majd két nappal később a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nyírszőlős hasonló intézményében már megtiltották a látogatását.
A miskolci és a mai látogatás között azonban Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikai államtitkára azt posztolta a közösségi oldalára, hogy nem tartanak igényt Magyar látogatására, és nem biztosítanak rá lehetőséget. Vagyis az EP-képviselőt kitiltották a gyermekeket ellátó közintézményekből. Fülöp azonban semmiféle jogszabályra nem hivatkozott a döntésével, így nem tudni, mire alapozva hozta meg rendelkezését. A bicskei gyermekotthonnál pénteken megjelent Csizi Péter szociális ügyekért felelős helyettes államtitkár egy kitiltásról szóló levelet is lobogtatott, amelyet állítása szerint Magyar Péter is megkapott. Annak pontos tartalma azonban nem ismert a nyilvánosság előtt, Magyar sem hozta nyilvánosságra. A politikus azonban Fülöp bejegyzése alá azt írta, hogy a látogatásra való lehetőséget „nem önök adják, hanem a jogszabály”.
Noha a Tisza Párt politikusa sem árulta el, hogy melyik jogszabályra gondol, de vélhetően az Európai Parlament magyarországi képviselőinek jogállásáról szóló, 2004-ben elfogadott törvényre. Ez a törvény lényegében hasonló jogkörökkel ruházza fel az EP tagjait, mint az országgyűlési képviselőket. A 17. paragrafus például kimondja: „Az állami szervek kötelesek az Európai Parlament képviselői részére a munkájukhoz szükséges felvilágosítást megadni”, sőt a törvény a minősített adatok megismerését is lehetővé teszi számukra. Az eddigi gyakorlat azt mutatta, hogy a jogszabály garantálja az EP-képviselők közintézményekbe történő belépését. Ennek apropóján Jávor Benedek, a Párbeszéd korábbi EP-képviselője érdeklődésünkre megerősítette: EP-képviselőként ez a törvény biztosította a különböző adatokhoz történő hozzáférést, praktikusan a belépés lehetőségét a közintézményekbe, időpont-egyeztetés után.
Nem engedték be Magyar Pétert a bicskei gyermekvédelmi otthonba
A már idézett jogszabály azonban nem jelöli meg, hogy a kért információt milyen formában kell biztosítani az EP-képviselőnek. Vagyis akadhat az értelmezésben szürkezóna. Emiatt érdemelhet figyelmet az a tény, hogy a Magyar Pétert a bicskei gyermekotthon előtt váró intézményvezető komoly erősítést kapott: Cséplőné Gönczi Veronika, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) főigazgatója mellett Csizi Péter helyettes államtitkár – korábban fideszes országgyűlési képviselő is volt, de az országgyűlésből kibukott – is a fogadóbizottság tagja volt. Ennek azért lehet jelentősége, mert a felek feszült péntek délelőtti csörtéjében a kormány és az SZGYF főigazgatója visszatérően hivatkoztak arra, hogy ha az EP-képviselő tudni akar valamit, küldje el a kérdéseit írásban, és majd tájékoztatni fogják, sőt az is elhangzott, hogy szóban is kap tájékoztatást.
Magyar Péter látogatását kihagyta Fülöp Attila – egy szolnoki gyermekotthon átadásáról posztolt a közösségi oldalán –, de az eseményen nem hagyta szó nélkül a bicskei történéseket. – Volt szerencsém egy kicsit beletekinteni a közvetítésekbe – mondta, megengedhetetlennek nevezve „ezt a fajta politikai show-műsort”, amihez Magyar Péter napok óta „díszletnek használja” a gyermekvédelmet és a benne dolgozókat. Ha bármelyik közszereplőnek információra van szüksége, azt meg fogják adni, szóban és írásban is megtették eddig is – hangsúlyozta az MTI tudósítása szerint, hozzátéve: azt nem hagyhatják, hogy a gyermekvédelmet díszletként használja valaki saját politikai céljára. Ez példa nélküli a magyar gyermekvédelem történetében – jelentette ki Fülöp Attila, aki szerint ennek révén megszaporodnak a gyermekvédelemben dolgozókat érintő vádaskodások, alaptalan hozzászólások. Hozzátette még, hogy „ebben a környezetben az a fontos, hogy béke legyen”.
Péntek este aztán újabb csavar érkezett a történetbe: Magyar Péter közölte, hogy az egyik állami fenntartású pécsi gyermekvédelmi intézmény vezetőjétől hivatalos választ kapott arról, hogy várják, mégpedig kedden.
Forrás: Magyar Hang