Elfoglalták a lázadók Damaszkuszt, Aszad elmenekült a fővárosból Nagyon úgy néz ki, hogy egy nap alatt elfoglalták Damaszkuszt, Szíria fővárosát a lázadók, Bassár el-Aszad szír elnök valószínűleg Libanon felé menekült.
Az elmúlt napokban gyakorlatilag mindenhonnan kivonult a szír hadsereg, hogy védelmüket Damaszkusz köré tudják koncentrálni; a szír kormány stratégiája az volt, hogy talán megfelelő elrettentő erővel sikerül elkerülni, hogy a fővárosnak is nekimenjenek a lázadók. A helyzet gyorsan kritikussá vált: Aleppó és Hamá gyors elfoglalása után a déli, északkeleti és keleti országrészben is aktivizálták magukat a felkelő fegyveres szervezetek és gyorsan hatalmas területet szereztek meg.
Ma hajnalban bejelentették a lázadók, hogy sikerfesen megállapodtak a szíriai hadsereggel, ellenállás nélkül jutottak be a felkelők a városba. Bassár el-Aszad, Szíria elnöke nagy valószínűséggel elhagyta a fővárost és Libanon felé menekült el. Egy kormánygép felszállt a főváros térségéből, jó esély van rá, hogy Szíria vezetője is rajta volt. A politikust most nagy erőkkel keresik a lázadók, de jó esély van rá, hogy Libanon felé el fog menekülni Oroszországba. A felkelést egy szélsőséges iszlamista szervezet, a Hajat Tahrir Al-Sham vezette, de az elmúlt napokban minden országrészben, minden felkelőcsoport aktivizálta magát. Mivel ezeknek a szervezeteknek egymással is konfliktusa van, nem lehet arra racionálisan számítani, hogy vége is a polgárháborúnak: az északkeleti országrészt például a kurd többségű Szír Demokratikus Erők (SDF) uralja, amely nyíltan ellenséges a Tahrir Al-Shammal és szövetségeseikkel.
A lázadók azt is bejelentették, hogy behatoltak a Szajdnaja börtönbe, ahonnan kiszabadították a fogva tartott ellenzékieket. A lázadók fő ereje, a Hajat Tahrir al-Sám (HTS) fegyveresei szombaton Homszot is elfoglalták, ez nyitotta meg az útjukat Damaszkusz irányába. Ez már a harmadik jelentős győzelmük volt offenzívájuk november 27-i kezdete óta, Alepó és Hama elfoglalása után. Mohamed Gázi al-Dzsalali, az ország miniszterelnöke szabad választások megtartását javasolta, hogy a nép választhassa meg az ország új vezetőit.
Állítása szerint kapcsolatban áll a lázadók fő erejét, a HTS-t vezető Abu Mohamed al-Dzsavlanival, akivel az átmenetről egyeztetnek, jelentette a BBC az al-Arabiya hírtelevízió beszámolója alapján. Dzsalali azt mondta az arab hírtévének, hogy utoljára szombat este beszélt Bassár el-Aszaddal, azóta nincs értesülése a hollétéről. Időközben a Damaszkuszba érkezett felkelők már átvették az állami tévé ellenőrzését, élő adásban szólították fel „a mudzsahedineket és a polgárokat a Szabad Szír Állam nemzeti vagyonának megvédésére”.
A Euronews beszámolója szerint a szíriai hadsereg parancsnoksága vasárnap a hajnali órában tájékoztatta a katonaságot arról, hogy Aszad uralma véget ért. A lázadók állításuk szerint elfoglalták az állami rádió és tévé központját is – írja a Telex. Aszad kevés támogatást kapott az elmúlt napokban szövetségeseitől. Oroszország csak korlátozott légi támogatást nyújtott, az orosz erők a kormányerőkkel együtt húzódtak vissza a lázadó offenzíva elől. Irán pedig, Aszád rezsimjének fő támogatója, pénteken megkezdte katonái és diplomatái kivonását az országból. Hogy történhetett mindez ilyen gyorsan? A nemzetközi szakértők első reakciói alapján Bassár el-Aszad szíriai elnök hadseregét megtizedelte az évekig tartó háború ráadásul a külső segítők Oroszország, Irán és a Hezbollah saját konfliktusaikkal voltak elfoglalva.
A Fehér Ház egyelőre csak annyit közölt, hogy Joe Biden amerikai elnök figyelemmel kíséri a rendkívüli eseményeket.